Idziesz na studia? Wybierz teledetekcję!

Teledetekcja, pomimo tego, że samo słowo ma prawo w pierwszej chwili niewiele mówić przeciętnemu człowiekowi, to metoda badań, z którą każdy z tutaj zaglądających ma raz na jakiś czas do czynienia. Jeżeli rzucilibyśmy przechodniom przechodzącym drogą pytanie, co to jest teledetekcja, z dużą pewnością mało kto podałby odpowiedź. No chyba, że akurat trafiłby się student lub jakiś człowiek zajmujący się teledetekcją zawodowo.

Co to jest teledetekcja?

Powiedzmy sobie więc, czym jest teledetekcja? Planując zaprezentowanie wstępnej, krótkiej odpowiedzi, wypada zaznaczyć, iż to metodologia badań zdalnych z użyciem czujników. Samo słowo teledetekcja znaczy mniej więcej: tele – zdalnie, detekcja – wyczuwanie. Teledetekcja bywa dzielona na dwa gatunki: teledetekcję aktywną jak i teledetekcję pasywną. Badania w oparciu o teledetekcję wykonuje się tak samo z ziemi, jak również z dużych wysokości, np. z samolotów czy satelitów.
Teledetekcja aktywna jest wysyłaniem i odbieraniem sygnałów nadanych, a następnie odbitych przez konkretny obiekt. Przykładem może być: sonar.
Idąc dalej teledetekcja pasywna jest odbieraniem sygnałów nadawanych przez obserwowany obiekt. Tutaj przykładem może być na przykład fotografowanie. Zdjęcie jest dla Twojej wiadomości niczym innym, jak uwiecznieniem odbijanego światła przez obiekty, jakim wykonuje się zdjęcie.
Teraz, po wymienieniu powyższych przykładów, natychmiastowo definicja teledetekcji nabiera innego wyrazu i da się zauważyć, że często mamy z nią do czynienia w zwykłych życiowych sytuacjach. Jeśli nie wszyscy, to z pewnością część z nas. Teledetekcja umożliwia badanie miejsc, do jakich ludzie osobiście nie mogę się dostać lub takie zbliżenie jest niezmiernie ciężkie.

Do czego wykorzystuje się teledetekcję?

Teledetekcja wykorzystywana jest w wielu przypadkach dziedzinach życia. Stykają się z nią zarówno inżynierowie, jak i szczęśliwi korzystający z zaprojektowanych w efekcie ich pracy urządzeń. Jest stosowana tytułem przykładu w:
– robotyce – roboty zamontowane mają czujniki, w efekcie czego, widzą otaczającą ich rzeczywistość
– produkcji samochodów – inteligentne auta z przyszłości będą mogły poruszać się dzięki różnego typu detektorom
– wojskowości – sprawdzanie, co położone jest w budynku, który ma być zaatakowany
– eksplorowaniu środowiska naturalnego – zakres badań jest tak szeroki, że zostanie przeanalizowany w innym akapicie.

Do czego wykorzystuje się teledetekcję w środowisku naturalnym?

Korzystając z teledetekcji realne jest dokładniejsze analizowanie jak i penetrowanie naszej planety. Zarówno jej terenów lądowych, jak i powietrza. Teledetekcja środowiska naturalnego da nam odpowiedź na na przykład, tego rodzaju niejasności:
– jak ukształtowany jest teren, np. w odludnym obszarze ziemi czy też np. na dnie jeziora czy dla odmiany na pozostałych planetach
– jak mocno zanieczyszczona jest atmosfera na określonym terenie, np. przez zbadanie gęstości pyłów w powietrzu
– jak prezentuje się stan flory na danym obszarze, także na terenach zawodnionych

Zwracając uwagę na ogromne zastosowanie teledetekcji, jest ona systematycznie coraz bardziej angażującą gałęzią nauki. Coraz więcej uczelni otwiera kierunki i kursy dostarczające fachowców w tej tematyce. Po pierwsze skutkuje to coraz większymi postępami w tej dziedzinie, co znowu zwiększa zapotrzebowanie na zastosowanie teledetekcji, ze względu na coraz bardziej interesujące możliwości techniczne i zakres używania.