Jaki ekspres do kawy wybrać?

Nie ma nic przyjemniejszego nić poranna kawa zaraz po przebudzeniu. Jednak dobre ziarna to nie wszystko by móc delektować się wspaniałym smakiem. Równie ważny jest wybór odpowiedniego ekspresu do kawy. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze, aby spełniał nasze oczekiwania.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy dostępne na rynku dzielą się na dwie główne kategorie. Ekspresy przelewowe oraz ciśnieniowe. Ciśnieniowe natomiast możemy jeszcze podzielić na automatyczne, półautomatyczne zwane kolbowymi oraz kawiarki. Wybór odpowiedniego rodzaju ekspresu zależy od naszych osobistych preferencji oraz przewidywanej ilości kaw, które będziemy w nich codziennie parzyć. Jeżeli nie pijemy dużych ilości czarnego naparu, to w warunkach domowych ekspresy przelewowe nie są najlepszym wyborem. Co prawda są jedną z najtańszych opcji, ale służą raczej do parzenia dużych ilości kaw w dzbankach. Jest to idealny wybór do małego biura. Niestety, z ekspresu przelewowego nigdy nie otrzymamy kawy o takiej jakości jak z ekspresu ciśnieniowego.  

Ekspres ciśnieniowy z młynkiem czy kolbowy?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Gwarantuje nam on kawę o najwyższej jakości i gwarantuje łatwe utrzymanie urządzenia w czystości. Ważne przy wyborze takiego urządzenia jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonany jest młynek oraz jakość spieniacza mleka, który umożliwi nam zrobienie cappuccino czy latte.

Rozwiązaniem najlepszym dla prawdziwych znawców kawy jest ekspres kolbowy. Jeżeli przy tym rozwiązaniu chcemy cieszyć się kawą najwyższej jakości, musimy dodatkowo zakupić młynek do kawy, aby zawsze mieć świeżą mieloną kawę. Konstrukcja ekspresu pozwala na uzyskanie najlepszego aromatu kawy. Należy pamiętać, że ceny ekspresów kolbowych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze modele do użytku domowego kosztują kilkaset złotych, te profesjonalne używane przez baristów potrafią być warte nawet kilkanaście tysięcy.

W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem jest dobrej jakości ekspres ciśnieniowy z młynkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie w stanie w łatwy i szybki sposób przygotować kawę wysokiej jakości. 

A co z ekspresami na kapsułki?

Od kilku lat bardzo modne są ekspresy ciśnieniowe na kapsułki. Niska cena zakupu, różnorodność dostępnych rodzajów kaw oraz prostota korzystania zachęcają do wyboru tego rozwiązania. Niestety ekspresy tego typu nie są zbyt trwałe, a kawa zamknięta w kapsułkach nie dorówna tej świeżo zmielonej. Jednakże dla osób, które sporadycznie piją kawę jest to tanie i dobre rozwiązanie.